Je váš dizajn na správnej ceste ?

                                              

 

Prinášame vám zoznam siedmych kľúčových vecí, ktoré špičkoví návrhári zvážia, aby vytvorili krásny vizuálny obsah.

 

1. Upútajte!

Každá dobrá kniha musí mať niečo, čo upúta čitateľov, aby ju už nepustili z ruky. Každý obsah by mal obsahovať akýsi „háčik“, ktorý priláka pozornosť. Pokojne to môže byť zaujímavý obrázok alebo grafika či titulok.

To, čím chcete upútať, by malo mať najvyššiu vizuálnu váhu. Znamená to, že by to v praxi malo vyniknúť najviac. Na váš dizajn môžete upútať veľkosťou, tvarom, smerom, farbou alebo inými vlastnosťami.

 
2. Zvažujte rozmiestnenie

Váš dizajn by mal byť organizovaný tak, aby sa oči diváka vedeli veľmi dobre zorientovať. Vy určujete čo by mal pozorovateľ vidieť ako prvé. Dobre si zvážte aké informácie či obrázky dáte do popredia. Skúste číslovať, používať guličkové označovanie, rámčeky, farby, jednoducho všetko, čím daný text alebo obrázok zvýrazníte.

 

 

 

3. Pozor na typografiu

Kľúčovou súčasťou každého dizajnu je práve písmo. Ak vami zvolené fonty spolupracujú, má to celkovo veľký vplyv na celkovú atraktivitu vášho dizajnu.

 
4. Nezabúdajte na kontrast

Kontrast je vizuálne atraktívny a funkčný. Dokáže zdôrazniť určité prvky vášho dizajnu. Nespočíva to len v kombinácii dvoch farieb ako biela a čierna. Pokojne to môže byť aj kontrast tvarov, rozsahov, typografie alebo iných prvkov. Na všetko ale treba ísť s mierou.

 

 

5. Nálada a dizajn

 Sofistikovaná, hravá či vážna? Farebné schémy, typografie či ďalšie prvky dodajú vášmu dizajnu určitú náladu. Dávajte si pozor na to či váš dizajn vytvára v ľuďoch emócie, ktoré potrebujete.

 
6. Harmónia

Farby majú hlboký a podvedomý význam. Hrajú obrovskú úlohu v tom, ako sa vaše návrhy vnímajú. Ak chcete, aby váš obsah pôsobil harmonicky, vyhnite sa používaniu nezmyselných kombinácií či tvarov, ktoré by v ľuďoch vyvolávali zmätenosť.

 

 

 

7. Kvalita obrázkov je na nezaplatenie

Ak pustíte svoj dizajn do tlače alebo online, nezabúdajte na kvalitu. Ak ukladáte súbor so zlými nastaveniami, použitie nesprávneho farebného priestoru, veľkosti či formátu, môže sa stať, že vo výslednej verzii to nebude také, ako ste očakávali. Je dôležité mať správne pochopenie rozlíšení alebo formátových požiadaviek.

 

 Zdroj foto: pixabay.com, grafika.sk