Najzaujímavejšie funkcie Joomla 4

Úplne nová verzia Joomla 4 prináša jadro, ktoré je postavené na moderných technológiách, aby sa stala silnejšou a ľahko použiteľnou CMS platformou. Cieľom je zjednodušiť proces inovácie tým, že jadro a rozšírenia nainštalujete jedným klikom.

Nové funkcie

1. Bootstrap 4, integrácia s Joomla 4

Bootstrap je najpopulárnejší HTML, CSS a JS framework pre budovanie citlivých, mobilných projektov na webových stránkach. Predstavuje dôležité prepísanie celého projektu, aby bol ešte výkonnejší.

2. Priaznivé užívateľské rozhranie

UI rozhranie Joomla 4 je vybavené mnohými vylepšeniami, aby sa používateľom ľahšie používalo. Teraz je navigácia na bočnom paneli s možnosťou rozkliknutia. Keď používatelia kliknú na ponuku 1, hlavná časť sa zobrazí s ikonami, čím sa vytvorí priestor pre pod-menu.

3. Zlepšenie kódovania a MVC vrstvy

Joomla 4 obmedzí povinnosti komponentu. Z tohto dôvodu sa od komponentu požaduje, aby implementoval iba svoju vlastnú základnú funkčnosť. Všetko ostatné je vytiahnuté do systému. Toto vylepšenie rozšírení znamená, že kód bude čistejší a uľahči to prácu programátorom ktorí takéto rozšírenia vytvárajú. Vývojári budú používať "príkazovú zbernicu" na zjednodušenie rozšírenia funkčnosti, kde majú jednotný, ale viacúčelový „controller“.

K dispozícii budú dva druhy komponentov nasledujúcich po ortogonálnom systéme:

Vertikálne: Webové odkazy, kontakty, používatelia, obsah a pod.

Horizontálne: Verzia, preklady, označovanie, komentovanie a pod.

Tento prístup umožňuje ľubovoľnému komponentu využiť nové možnosti, ktoré sú navrhnuté na použitie v rámci rozšírení.

UI komponenty využívajúce moderné technológie.

K dispozícii bude zbierka komponentov vyvinutých s novým štandardom W3C: vlastné prvky. Každá zložka používa jednoduché a optimalizované javascripty pre výkon s čistou a dobre optimalizovanou značkou HTML, ktorá prinesie viac výhod vývojárom.

4. Nová front-end a back-end šablóna

Joomla 4 predstavila novú šablónu pre front-end: cassiopeia a 1 novú šablónu pre back-end: atum. Obe šablóny sú integrovateľné s Bootstrap 4.

5. Nový správca médií

Nový správca médií pomôže používateľom spravovať svoje mediálne súbory jednoduchšie. Môžu ľahko štruktúrovať systém priečinkov a spravovať súbory. Používatelia môžu taktiež nakonfigurovať špecifické povolenia pre každú používateľku skupinu.

6. Zjednodušený proces inštalácie

Inštalačný proces Joomla 4 je teraz pre užívateľa jednoduchší. Ukážkové dáta a viacjazyčná inštalácia sú zahrnuté v kroku "Prispôsobiť inštaláciu".

7. Rýchlejšie načítanie stránok

Joomla 4 sa zameriava na zlepšenie kvality kódovania, používanie moderných technológií, odstránenie predtým zastaraných funkcií či nový prepísaný plugin systém.

8. Novinky pre zlepšenie SEO

SEO je vždy jedným z najdôležitejších častí vývoja webových stránok. Predchádzajúce verzie Joomla už podporujú veľa funkcií, ktoré pomáhajú zlepšiť SEO: Integrácia schémy značiek do väčšiny typov stránok, štruktúry nadpisov, polí metadát, presmerovania a pod. V Joomla 4, sú funkcie SEO už uvedené na zozname úloh a dúfajme, že budú pripravené v stabilnej verzii.