Rozdiel medzi UX & UINajskôr si v jednoduchom a vtipnom príklade vysvetlíme, čo je to UX a čo UI. Ako už isto viete, jedná sa o web design, ale viete na čo slúži UX a na čo UI ? Pozorne čítajte túto metaforu.
Predstavte si, že idete robiť koláčiky, ktorých vytváranie zahŕňa UX a UI. Len pečenie je jednoduchšie. Ak chceme začať, budeme potrebovať recept, prísady, niekoľko kuchynských potrieb a rúru. Potom premiešame,pečieme, nakrájame, podávame a jeme.Takže tento proces vytvárania koláčikov je UX a ich podávanie je UI. Občas sa stáva, že pán pekár vytiahne z rúry koláčiky skôr a skončí pri UX dizajne. A predsa všetci vieme aké sú nedokončené koláčiky.

 

V tomto článku si ukážeme rozdiely medzi UX a UI. Dúfam, že na konci budete mať lepšiu predstavu, aby sa z vás nestal zlý pekár, ale ten najlepší v celom meste !

UX sa zaoberá obsahom a UI detailmi.

UX dizajnér spracuje návrh, ktorý obsahuje rôzne farbené “button” tlačítka, keď v tom príde UI a spýta sa : "Sú tam tieto “button” naozaj potrebné?".  Tým chcem len povedať že UX sa zaoberá tým, čo a kde bude na stránke a UI tým, ako to bude vyzerať a či to tam naozaj má byť.

UX spoznáva cieľovú skupinu a UI dizajnuje pre cieľovú skupinu.

UX predtým, ako začne navrhovať web musí poriadne spoznať svoju cieľovú skupinu. To v praxi znamená stretávať sa s veľa ľuďmi, poznať ich názory, správanie, vkus. UI to celé podľa toho nadizajnuje.V tomto obrázku môžeme vidieť, že UX si zobral všetky produkty, ktoré bude používateľ (zákazníci) konzumovať. A dal ich do jedného. Áno samozrejme, tieto veci bolo jednoduché dať dokopy. Ale bol to len jednoduchý príklad.


V dnešnej dobre je už obsahu tak veľa, že potencionálnemu zákazníkovi stačí pár sekúnd na to, aby odišiel inde. Stačí ak sa v priebehu pár minút nedostane tam, kam chce. Je dôležité tvoriť weby jednoduché, responzívne a efektívne.

UI dáva zákazníkovi zážitok z návštevy webu, resp. mal by. Mal by tvoriť weby s "osobnosťou", individualitou, s dobrodrúžstvom. Každý si predsa pamätá web, pri ktorom si povedal "váu to je aké super !" a vráti sa tam. Taktiež si určite každý z nás pamätá na web, pri ktorom si povie "..." vlastne si nič nepovie rovno odíde.

UX sa dá pokladať za online marketing. Nakoľko robí to isté z časti čo online marketér- spoznáva a pracuje pre cieľovú skupinu.  UI je web dizajnér, ktorý nadizajnuje web tak, aby sa dal jednoducho používať so všetkým, čo tam má byť podľa UX.V tomto obrázku môžeme vidieť, že UI dizajnér krásne navrhol flašu kečupu aby sa používala jednoduchšie.

Tieto dve pozície by bez seba v dnešnej dobe už nemohli existovať, pokiaľ chcete mať web individuálny, efektívny a chcete web, ktorý vám bude zarábať.