Potvrdené! Joomla 3.7 bude mať špeciálne polia "custom fields"

V poslednom článku, ktorý sme vám priniesli, sme písali o možných nových funkcionalitách, ktoré prinesie Joomla 3.7.
Prvou z nich boli špeciálne polia, alebo inak – custom fields. Opísali sme ju nasledovne:

Toto by bola najhlavnejšia funkcionalita, pokiaľ bude pridaná do Joomla 3.7. Budete schopní priamo do článku pridávať vlastné polia, profil užívateľa a kontaktný formulár.

Keď budete pridávať článok, uvidíte 2 nové záložky na ľavej strane: Polia a Kategórie polí (Fields a Field Categories).

Pozrime sa detailnejšie ako budú tieto polia fungovať.

Ako použiť custom fields v Joomla článkoch:

Pod možnosťou Content – alebo v slovenskom jazyku články – nájdete v dropdown menu 2 nové možnosti, Fields a Field Groups.

Následne budete schopní pri Fields kliknúť na možnosť Nový a tým vytvoríte pole s použitím širokého spektra rôznych možností dát. Pri type sa vám vyroluje zoznam, ktorý zahŕňa CAPTCHA, kalendár, Checkbox, farbu, editor, email, galériu, obrázok and ďalšie možnosti.

Skrolujte nižšie a nájdete možnosti, ktoré sú zobrazené v obrázku:

Každé pole môže byť priradené ku kategórii, alebo viacerým kategóriám. Môžete mať polia pre články patriace len do určitej kategórie.

Každé pole má vlastné oprávnenia, ako aj možnosti typu záložka, ikony alebo triedu CSS.

Polia nemusia byť pridelené do skupiny, ale môžete vytvárať vlastné skupiny, pokiaľ chcete:

Skupiny polí vám určujú, ktoré polia sa zobrazia pri úpravách článku. Každý článok bude mať vlastnú kartu, tak ako vidíte v nasledujúcom obrázku pod názvom My Test Fields:

Tak môžete vojsť do poľa a zmeniť dáta vášho článku:

Predvolená možnosť je, že keď vypublikujete článok patriaci k poľu, tieto polia sa zobrazia pod hlavným obsahom:

Mnoho z týchto polí je užitočných a mocných. Napríklad pole galéria vytvára skutočnú fotogalériu. Všetko čo musí používateľ urobiť je vybrať zložku z knižnice médií a pole automaticky vytvorí galériu.

Ako používať polia pre Joomla kontakty a užívateľov

Mnoho ľudí bude prioritne používať polia na vytváranie článkov, ale sú použiteľné aj pre užívateľov a kontaktné formuláre. Nasledujúci obrázok ukazuje použitie pre užívateľov:

Akékoľvek vytvorené pole bude k dispozícii keď sa užívateľ zaregistruje na stránke a aj pri ich úprave profilu, ako uvidíte na obrázku:

Obrázok nižšie zasa zobrazí možnosti pre komponent kontaktu. Každý komponent má vlastné polia a ich skupiny.

Ako kontrolovať nastavenia pre Joomla polia

Polia sú funkcionalita, ktorú môžete vypnúť alebo zapnúť pre akýkoľvek komponent. Napríklad, ak chcete polia pre profily užívateľov, môžete ich zapnúť prostredníctvom Options a následne kliknutím na Integration:

Sú tu k dispozícii taktiež možnosti zobrazenia. Viete si nastaviť, kde sa zobrazia polia v článku. Tieto nastavenia môžu byť prispôsobené individuálne pre každé pole.

Sumarizácia

Polia boli do Joomla pridané len pred týždňom, takže bude pravdepodobne vykonaných ešte veľa zmien dokým príde aktualizácia Joomla 3.7. napriek tomu je toto veľmi pozitívny krok pre Joomla.
Už zvažujete ako by sa táto funkcionalita používala pri vytváraní vašej stránky?